Filozofické poradenství

Přezkoumejte své vlastní přemýšlení i život obecně v rámci filozofického dialogu. Můžeme se potkat osobně nebo online. Pracujeme i v angličtině. 


Během filozofického poradenství se společně vydáváme na výpravy po myšlenkových krajinách a zkoumáme problémy a otázky, se kterými přicházíte. Filozof je vám průvodcem, druhem i protivníkem. Klade vám otázky, nabízí nové pojmy a myšlenky, pomáhá přezkoumávat vlastní myšlení.

Cílem rozhovoru je hlubší porozumění jak vaší konkrétní situaci, tak životu v celé jeho šíři. 


S jakými tématy může filozofické poradenství pomoci?

Filozofické poradenství často vyhledávají lidé, kteří se ocitli ve složité a těžko uchopitelné životní situaci, a rádi by jí více porozuměli.

Filozofie jim sice nedá jasnou odpověď na otázku, co mají dělat, ale může jim pomoci o celé situaci přemýšlet lépe a jasněji. Filozofické poradenství není vhodné pro lidi, kteří se léčí s psychickými obtížemi. 

morální dilema

duchovní zážitek

existenciální krize

pocit životní ztracenosti či zaseknutosti


Jak se filozofické poradenství liší od psychoterapie?

 

Filozofické poradenství není forma psychoterapie. Na rozdíl od ní si neklade za cíl, aby se klient začal cítit lépe či aby se jeho problémy rozplynuly. Při filozofickém poradenství jde - stejně jako ve filozofii jako takové - o jasnější a pravdivější vidění světa. To může být někdy nepříjemné. Někdy to může znamenat, že místo toho, aby se problémy vyřešily, tak se ještě zkomplikují. Proč by jej tedy vůbec někdo vyhledával? Jednoduchá odpověď na to není. Dle svědectví mnohým moudrých lidí se však můžeme dohadovat, že filozofování činí lidský život bohatším a plnějším.


Filozofické poradenství v terapeutickém centru Moderní láska vede Adam Lalák.

Adam vystudoval filozofii na University of Cambridge v Anglii, kde se začal více zajímat o lidskou mysl a všechna její tajemství. Nyní studuje doktorát z filozofie na Ludwig-Maximillians Universität v Německu, při kterém zkoumá vztah mezi myšlením a spiritualitou. Absolvoval výcviky ve filozofickém poradenství v Institut de Pratiques Philosophiques ve Francii a v Socratisch Gesprech v Holandsku. Od roku 2021 vede českou organizaci Institut živé filozofie, který pořádá zážitkově-filozofické kurzy pro veřenost. Kromě toho má za sebou roky práce v businessu, v neziskovém sektoru i ve vzdělávání.

Je vystudovaný filozof, pro kterého byly hluboké rozhovory s lidmi z masa a kostí vždy zajímavější formou filozofie, než studium tlustých knih. Občas se mu zdá, že z filozofie, tak, jak je dnes provozována na univerzitách, se kamsi vytratil člověk. Filozofie by se podle jeho názoru měla zabývat především opravdovými problémy lidského života a pomáhat nám tak žít lepší životy. O něco takového usiluje i ve své práci filozofického poradce. Věří, že filozofie nabízí modernímu člověku zajímavou alternativu k cestám, které mu nabízí třeba psychologie, náboženství nebo ezoterika. 

Praktické informace

Místo. Konzultace poskytujeme osobně na adrese Národní 11, Praha 1 nebo online skrz Google Meet (nebo jiný nástroj).

Délka setkání. Konzultace trvá 50 minut, pokud se s terapeutem nedomluvíte jinak.

Storno. Potvrzením rezervace se termín stává závazným, a pokud ho potřebujete zrušit či změnit, udělejte to, prosím, alespoň 48 hodin pomocí sms nebo emailu vašemu terapeutovi, abychom setkání mohli nabídnout někomu jinému. Pokud termín zrušíte nebo změníte později, bude potřeba uhradit 50 % z ceny konzultace.

Délka spolupráce. Nabízíme jednorázové konzultace i dlouhodobou spolupráci. Frekvence je vždy na vzájemné dohodě, nejčastěji se setkáváme jednou za dva týdny po dobu několika měsíců.

Principy

Moje práce stojí na dvou hlavních pilířích.

Starost o klienta. Každý klient je jedinečný a každá životní situace si v mých očích zasluhuje filozofickou pozornost. Snažím se naslouchat, soucítit, porozumět.

Hledání základních pravd lidského života. Tuto touhu sdílím s dlouhou filozofickou tradicí táhnoucí se od antického Řecka. Filozofické poradenství vnímám jako setkání dvou lidí se svými vlastními příběhy, kteří se vydávají na toto hledání společně. 

Ceník

Cena za individuální konzultaci s Adamem Lalákem je 1 500 Kč (50 min). 

Platba probíhá vždy až po setkání, buď hotově nebo přes QR kód.

Můžu přijít jednorázově?
Určitě ano. Filozofické porozumění vyžaduje dlouhodobou práci, ale někdy může i jeden rozhovor vnést do našich životů trochu jasnosti.
Musím rozumět/studovat filozofii, abych mohl na poradenství přijít?

Rozhodně ne. Jedinou kvalifikací pro filozofování je to, být člověkem a nebát se přemýšlet.

Objednejte se na filozofické poradenství 

Kde nás najdete

Adresa 
Národní 11 (3. patro)
110 00, Praha 1
Česká Republika