Blog Moderní lásky

V následujících textech vám představujeme trendy v lásce a seznamování a nabízíme tipy, jak se ve vztazích zlepšovat. Pokud vás náš obsah baví, přidejte se do naší online komunity Moderní lásky. Můžete nás sledovat také na Instagramu .

Konverzace na rande

První rande může být pro mnohé z nás stresující událostí. Přemýšlíme nad tím, jak zapůsobit, co říci a čemu se raději vyhnout. Klíčem k úspěšnému rande však není skvěle vypadat a mít perfektní životopis, ale hlavně kvalitní konverzace. Přečtěte si několik našich tipů, jak vytvořit dobrou dynamiku a udržet zajímavou konverzaci na rande.

Algoritmy na seznamkách

Seznamky často lákají uživatele na komplexní párovací algorytmus. Vzájemnou atraktivitu a kompatibilu ale zatím ale algoritmy předpovědět nedokáží. Jak algoritmy fungují a jak je využít ve vlastní prospěch?

Komplimenty krok za krokem

Komplexní průvodce uměním dávat komplimenty. Vše od začátečnických rad, jak vytvořit přátelskou atmosféru, až po pokročilé techniky, jak reagovat na komplimenty a jak je integrovat do různých fází vašeho vztahu či při textování. Přečtěte si i praktické tipy pro upřímné a efektivní komplimenty, které nejenže zaujmou ale druhého upřímně potěší.

Naučte se aktivně naslouchat

Jaké jsou základní principy aktivního naslouchání? Dobře naslouchat neznamená pouze být pozorní k tomu, co nám druhý sděluje. Našim cílem, jako posluchače je skutečně porozumět perspektivě protějšku, bez ohledu na to, zda souhlasíme a zároveň si ověřit, zda jsme partnera*ku pochopili správně. Přečtěte si čtyři základní principy aktivního naslouchání i s konkrétními příklady, jak je aplikovat.

Co si do vztahů neseme z rodiny

Rodinné vztahy jsou prvními intimními vztahy našeho života. To, co se v nich naučíme, využíváme i v pozdějších vztazích. Rodina je místo, kde se můžeme naučit, jak konstruktivně komunikovat, nebo obráceně, křičet, když nesouhlasíme. Jak se naše předešlé (nejen vztahové) zkušenosti promítají do randění? Jak rozvíjet blízkost ve vztazích a proč nám to občas nejde?

První zpráva na seznamce

Přes 60 % uživatelů seznamek preferuje když obdrží první zprávu a nemusí zahajovat konverzaci. Co dělá dobrou zprávu a jak na kvalitní textování? Představujeme 5 základních principů dobrého textování, opřených o reálné chování uživatelů na seznamkách.

Trendy v seznamování 2024

Jedny z největších online seznamek, Tinder a Bumble, vydaly reporty s predikcemi v randění na rok 2024. Od nových forem sebeprezentace přes přehodnocení tradiční maskulinity až po posedlost sportem. Z průzkumů vyplývá, že lidé dávají přednost emocionální intimitě a zranitelnosti před pouhým sexuálním vztahem. Které z těchto trendů opravdu vydrží v roce 2024?

Čím častěji se s někým vídáme, tím je pro nás atraktivnější

Efekt pouhé expozice poukazuje na to, že lidé známým věcem přisuzují pozitivnější vlastnosti než těm neznámým. Tento kognitivní bias je aplikovatelný i v randění. Čím častěji se s někým vídáme, tím je pro nás atraktivnější.

Genderové role a vztahová dynamika

Pokud chceme rovnocenný vztah, měli bychom jako rovnocenní partneři i randit. Jak se genderové stereotypy promítají do vztahové dynamiky?

Jak poznáme, že spolu chodíme?

Moderní randění je charakteristické neurčitostí vztahů, kdy nejsou pevně dané hranice co považujeme vztah a co ještě ne. Stejně tak ani není striktně určená linie, jak by se randění mělo vyvíjet. Jak tedy poznáme, že spolu chodíme? Zdá se to být jednoduchá otázka, ale ve skutečnosti to může být složitější, než si mnozí myslí.