AI na seznamkách

Jak promění umělá inteligence randění? Asi nikoho nepřekvapí, že "tradiční" seznamky už dělší čas používají AI k vylepšování párovacího algorytmu a uživatelské zkušenosti. Třeba funkce Smart Photos na Tinderu pomáhá uživatelům vybrat ty nejlepší fotky.

Stále více uživatelů seznamek používá AI technologie (např. Chat GPT) k vytvoření popisku u bia nebo k psaní zpráv. V poslední době se také objevují applikace jako MeetMillie nebo YourMove.ai, které pomáhají uživatelům na seznamce začít a udržet konverzaci. Dle vývojářů není cílem nutně usnadnit seznamování, ale naučit uživatele lépe komunikovat a zvýšit kvalitu jejich interakce.

Jak to funguje

  • Na webu nebo v aplikaci si vybereme, zda chceme konverzaci začít, odpovědět na zprávu, pozvat na rande, nebo druhého odmítnout.
  • Zvolíme si tón (flirt, přátelský, formální), intenzitu a zvídavost.
  • Poté už jen zadáme bio nebo pošleme screenshot profilu protějšku a applikace vygeneruje pár návrhů prvních zpráv.
  • Pokud protějšek zareaguje, applikace dokáže vymyslet i navazující zprávy, v případě MeetMillie vás v seznamování i trochu koučinkově naměrovat (například "počkej pár dní, než pošleš první zprávu).
  • Například Teaser AI ale posouvá vše ještě dál. Vytvoříte si svého alter-ego bota, kterého necháte chatovat s botem protějšku, a na základě interakce mezi boty (tedy simulace vaší možné reálné konverzace) se rozhodnete, jestli dává smysl poznávat se dál i osobně.
  • Aplikace jako Blush a RomanticAI nejsou tolik o seznamování, jako o "nácviku" vztahových a komunikačních situací s na míru vygenerovanými boty. Blush duchem připomíná Simms: uživatelům v online prostoru pomáhá procvičovat seznamování a komunikac nanečisto s různými druhy botů. Romantic AIvytváří "bezpečný prostor" pro zkoumání různých tužeb a emocí v rámci interakcí s AI společníky – prostě taková online přítelkyně nebo přítel na míru.

Co na to ostatní?

  • Singles na seznamkách tento trend tak pozitivně ale nehodnotí. První studie ukazují, že pokud vznikne podezření, že bio nebo zprávy jsouprotějšku byly napsány pomocí AI, výrazně klesá důvěryhodnost profilu.
  • Přestože většina účastníků studie reportovala pozitivní vztah k AI obecně, její používání na seznamkách si spojovali s neupřímností nebo leností.
  • Pokud tušíme, že protějšek na seznamce AI využívá, snižuje to jeho důvěryhodnost. Na vnímání atraktivity to ale nemá vliv. Míra atraktivity je založena především na obsahu profilu (co o dané osobě víme a zda to považujeme za atraktivní) bez ohledu na to, jak byl obsah vytvořen.
  • Hledáte možnost jak se zlepšit v seznamování? Přidejte se do našeho Kurzu seznamování a randění. Každý měsíc vás provedeme reflexí jednoho vztahového tématu, od přístupu k seznamování po nároky na partnery. Vytváříme nejen informativní materiály, ale především pracovní listy s otázkami, díky kterým si dokážete téma vztáhnout sami na sebe.

V Institutu Moderní láska věříme, že všichni se můžeme ve vztazích zlepšovat. Nabízíme psychoterapii pro jednotlivce a páry. Věnujeme se také vzdělávání v seznamování a vztazích. Můžete se třeba přidat na webinář Kde se seznámit nebo Skorovztahy: nevyvážená láska.