Algoritmy na seznamkách

Seznamky často lákají uživatele na komplexní párovací algorytmus. Vzájemnou atraktivitu a kompatibilu ale zatím ale algoritmy předpovědět nedokáží. Jak algoritmy fungují a jak je využít ve vlastní prospěch?

Jak algoritmy fungují?

 • Většina algoritmů pomáhá přiřazovat uživatele na základě společných zájmů, preferencí a chování. Nakolik bychom se ale při seznamování měli na párovací algoritmy spoléhat?
 • Většinou jde o kombinaci námi zadané partnerské preference (například věk, výška, zájmy…) a historii našeho chování na seznamce (komu jsme napsali). Potom nám algoritmus nabízí více toho, co se nám líbí. Algoritmus nám může pomoci třeba odfiltrovat lidi, o které vůbec nemáme zájem.

 • Například Tinder používá srovnávací algoritmus, který bere v úvahu polohu uživatele, věk, pohlaví a sexuální orientaci. Zohledňuje také chování uživatele při swipování.

Jsme příliš vybíraví?

 • Moderní randící kultura vytváří dojem, že lidé jsou příliš vybíraví. Ve skutečnosti jsme ale otevřeni různým partnerům a relativně flexibilní se svými nároky.
 • Ve svém výzkumu psycholožka Samantha Joel došla k závěru, že algoritmy dokáží předpovědět naši touhu a ke komu budeme cítit atraktivitu. Avšak co algoritmy předpovědět nedokáží je kompatibilita. Joel tvrdí, že individuální preference netvoří to, co poté při setkání tváří v tvář považujeme za atraktivní.
 • Další výzkumy naznačují, že většina lidí je ochotná slevit z požadavků na partnera, jakmile se s nimi setkají. Dokonce i pokud rande bylo jen hypotetické, 40 % lidí souhlasilo, že jsou ochotni nežádoucí vlastnosti druhého přehlédnout. 
 • Psycholog Conroy-Beam tvrdí, že pokud lidé hledají krátkodobé vztahy, upřednostňují spíše fyzickou přitažlivost, zatímco u dlouhodobých vztahů je větší prioritou laskavost a zájem druhého. 

Jak využít algoritmy co nejlépe?

 • Je důležité ve svém profilu uvést přesné a podrobné informace. Tedy náš věk, pohlaví, polohu, zájmy nebo typ osobnosti. Také bychom se měli pokusit přidat fotografie, které reflektují naše koníčky.
 • Stejně tak si dejme práci se zodpovězením jakýchkoliv otázek nebo kvízů, které seznamka nabízí. Tyto otázky pomáhají algoritmům lépe porozumět našim preferencím a tomu, co u potenciálního partnera hledáme.
 • Nicméně, pravděpodobně žádný seznamovací algoritmus nedokáže odhadnout, do koho se zamilujeme. Ne všechny naše partnerské preference jsou plně vědomé nebo je dokážeme otevřeně přiznat.
 • Na seznamce se do určité míry stylizujeme. Odpovídáme tak, jak chceme být viděni sami sebou a budoucími partnery. Některé požadavky považujeme za zásadní (např. vzdělání, věk, výška), ale když pak potkáme někoho offline, kdo je nesplňuje, dokážeme z nich slevit.

Negativa algoritmů

 • Algoritmy nejsou dokonalé – jsou navrženy tak, aby odpovídaly uživatelům na základě určitých kritérií, ale ne vždy zohledňují nuance a složitosti lidské přitažlivosti. V důsledku toho je důležité zachovat otevřenou mysl a nespoléhat se příliš na algoritmus při hledání shody.
 • Někdy algoritmy mohou být překážkou při hledání shody. Pokud máme například velmi specifické zájmy, může být pro algoritmus těžší najít pro nás kompatibilní partnery. V těchto případech může být užitečné rozšířit kritéria vyhledávání, upravit své zájmy, nebo najít seznamky s jinými algoritmy.

V Institutu Moderní láska věříme, že všichni se můžeme ve vztazích zlepšovat. Nabízíme psychoterapii pro jednotlivce a páry. Věnujeme se také vzdělávání v seznamování a vztazích. Můžete se třeba přidat na webinář Kde se seznámit nebo Skorovztahy: nevyvážená láska