Blog Moderní lásky

V následujících textech vám představujeme trendy v lásce a seznamování a nabízíme tipy, jak se ve vztazích zlepšovat. Pokud vás náš obsah baví, přidejte se do naší online komunity Moderní lásky. Můžete nás sledovat také na Instagramu .

Jak poznáme, že spolu chodíme?

Moderní randění je charakteristické neurčitostí vztahů, kdy nejsou pevně dané hranice co považujeme vztah a co ještě ne. Stejně tak ani není striktně určená linie, jak by se randění mělo vyvíjet. Jak tedy poznáme, že spolu chodíme? Zdá se to být jednoduchá otázka, ale ve skutečnosti to může být složitější, než si mnozí myslí. 

Teorie citové vazby: jak souvisí péče v dětství s našimi romantickými vztahy?

Teorie citové vazby říká, že způsob, kterým o nás bylo v dětství pečováno, do velké míry determinuje, jak budeme s lidmi navazovat vztahy v dospělosti. Jestliže naše potřeby byly v dětství naplněny, rozvine se u nás bezpečná citová vazba a umíme později navazovat zdravé vztahy. Naopak, pokud naše potřeby nebyly ideálně naplněny, může se u nás rozvinout úzkostná, vyhýbavá nebo úzkostně-vyhýbavá vazba, které nás poté vedou do problematických nebo nefunkčních vztahů.

Data ukazují, že lidé randí zcela špatně

Zda partner splňuje námi žádané nároky či nikoliv tedy nesouvisý se spokojeností ve vztahu. Výzkum Samanthy Joel ukazuje, že způsob, kterým randíme je zcela chybný. Největším zjištěním je "jak nepředvídatelné vztahy mohou být." Proč? Demografické údaje, preference, nároky a hodnoty dvou lidí mají překvapivě malý vliv na předpověď pravděpodobnosti, zda spolu budou dva lidé v romantickém vztahu šťastní.

Mít zlomené srdce je jako být na drogách

Z chemického hlediska jsou při rozchodu v mozku aktivovány stejné mechanismy jako při odvykání z drog. Problém je ale v tom, že drogově závislí lidé vědí, že jsou na odvykačce. Oproti tomu ti se zlomeným srdcem si to neuvědomují.

Protiklady se přitahují? Ne tak docela, ukazují data.

Rčení "protiklady se přitahují" slýcháme poměrně často – v odborné komunitě ho lze ale již s jistotou považovat za mýtus. Vědecké studie o vlivu protikladných vlastností na přitažlivost opakovaně prokazují, že hlavní roli v přitažlivosti hrají sdílené zájmy a vlastnosti.

AI na seznamkách

Stále více uživatelů seznamek používá AI technologie (např. Chat GPT) k vytvoření popisku u bia nebo k psaní zpráv. Jak promění umělá inteligence moderní seznamování?

Fenomén ghosting: Jak narušuje naše duševní zdraví?

Ghostování je proces, kdy člověk bez vysvětlení ukončí vztah nebo přestane zcela komunikovat – vypaří se tedy jako duch (ghost). Psychologové spojují ghosting s negativními následky nejen pro “vyghostovaného” ale i pro toho, kdo “ghostuje”. Mezi nejvíce zmiňované následky patří silné pocity odmítnutí, zmatení a nízké sebevědomí.

Trendy v seznamování

Jaké jsou současné trendy v seznamování a randění? Dvě globální seznamky Tinder a OKCupid vydaly reporty, ve kterých shrnují rok 2022. Co z nich vyplývá? Tyto tři trendy se opakují v obou reportech.