Když vztah končí: Jak zdravě projít rozchodem nebo rozvodem a vyjít z něj silnější - Kopie

Průvodce procesem truchlení a hojení po rozpadu důležitého vztahu

Konec vztahu či manželství patří k nejnáročnějším životním zkouškám. Není divu. Loučíme se s člověkem, který byl součástí našeho každodenního života, znal naše radosti i starosti a s nímž jsme plánovali budoucnost. Naše tělo i duše na takovou ztrátu reagují intenzivně. Mnozí z nás dokonce zažívají skutečnou fyzickou bolest: svírání na hrudi, různé náhodné bolesti po těle, nechutenství nebo problémy se spánkem. To vše je přirozené. Náš mozek totiž zpracovává emoční bolest podobně jako tu fyzickou.

Přestože rozpad dlouhodobého vztahu představuje jednu z největších životních ztrát, společnost ji věnuje překvapivě málo pozornosti. Zatímco svatby provázejí rituály a při úmrtí blízkého člověka okolí respektuje potřebu truchlit, rozchod či rozvod často procházíme v tichosti a osamění. Chybí nám podpůrné rituály nebo jasně vymezený prostor pro prožití této zásadní změny. Naše okolí může zlehčovat tíhu situace, přestože ztráta životního partnera představuje hluboký zásah do identity člověka a jeho vnímání budoucnosti.

Zatímco svatby provázejí rituály a při úmrtí blízkého člověka okolí respektuje potřebu truchlit, rozchod či rozvod často procházíme v tichosti a osamění.

Tato životní změna může zasáhnout do všech oblastí našeho života. Pro mnohé z nás je to jeden z mála okamžiků v dospělém životě, kdy musíme čelit mnoha zásadním změnám najednou. Zatímco procházíme hlubokou emoční ztrátou, současně často řešíme existenční otázky bydlení, práce a financí. U rozvodu k tomu přibývá náročná právní a administrativní zátěž. Pokud jsou ve vztahu děti, celý proces nabývá další rozměr. Kromě vlastní ztráty zpracováváme i pocity viny, bezmoci a smutku z rozpadu rodiny. Musíme zároveň provést své děti touto změnou a vytvořit pro ně bezpečný prostor, i když sami procházíme bouří emocí.

V takto náročné situaci je přirozené, že naše emoční prožívání je velmi intenzivní a proměnlivé. Chvíle hlubokého smutku střídají momenty vzteku i nečekané okamžiky úlevy. Někdy cítíme prázdnotu, jindy nás překvapí síla vlastních emocí. Důležité je uvědomění, že truchlení po rozchodu je naprosto přirozený a nezbytný proces, kterému se nelze vyhnout. Cítit prázdnotu, vztek nebo beznaděj je v těchto chvílích naprosto normální. Každý pocit má v procesu hojení své nezastupitelné místo a tento proces si zaslouží náš respekt a čas. Pouze skrze jeho prožití můžeme skutečně uzavřít jednu kapitolu a otevřít se nové.

V této náročné situaci často hledáme způsoby, jak se vyhnout bolesti. Poznáváte některou z těchto cest?

  • Skok do nového vztahu bez zpracování toho předchozího. Hledáme nového partnera, který by zaplnil prázdnotu a ztišil bolest. Takové vztahy ale často končí stejně rychle jako začaly a mohou zanechat ještě hlubší rány.
  • Útěk do návykového chování. Ať už jde o alkohol, drogy, náhodné vztahy nebo workoholismus. Tyto úniky sice nabízejí chvilkovou úlevu, ale naše nezpracované emoce tím pouze odkládáme na později.
  • Nasazení masky dokonalé pohody a skrývání skutečných pocitů. Navenek se tváříme, že je vše v pořádku, ale potlačované emoce si vždy najdou cestu na povrch.
  • Zahlcení se aktivitami až do úplného vyčerpání. Snažíme se nemít prostor myslet a cítit. Tento útěk před realitou ale nemůže trvat věčně. Naše tělo i duše si dříve či později řeknou o čas na zpracování ztráty.
  • Démonizace bývalého partnera a odmítnutí vlastního podílu na rozpadu vztahu. Bez upřímné sebereflexe riskujeme, že v budoucnu zopakujeme stejné vzorce.

Tyto únikové strategie možná přinesou dočasnou úlevu, ale nezpracované emoce se vždy vrátí. Je to jako snažit se udržet míč pod vodou - dříve nebo později vystřelí nad hladinu.

Laskavější cesta k překonání težkých emocí:

  • Přijetí všech emocí jako přirozené součásti hojení. Pláč, vztek i smutek postupně ztrácejí na síle, když jim dovolíme plně se projevit.
  • Sdílení s blízkými lidmi. V rozhovoru s přáteli často zjistíme, že v své bolesti nejsme sami. Jejich podpora nám pomůže najít novou perspektivu.
  • Jemnou péči o sebe. Pravidelný pohyb uvolňuje napětí, meditace zklidňuje mysl a kvalitní odpočinek dodává sílu do dalších dnů.
  • Kreativní zpracování emocí třeba skrze psaní deníku. Když své pocity přeneseme na papír, často v nich najdeme nový smysl a pochopení.
  • Vyhledání odborné pomoci, pokud cítíme, že situaci sami nezvládáme. Není to známka slabosti, ale moudrý krok k vlastnímu uzdravení.

Velmi důležité je si uvědomit, že čas po rozchodu je jedinečnou příležitostí k hlubšímu poznání sebe sama, svých potřeb a hranic. Teprve když projdeme procesem truchlení a reflexe, jsme připraveni na zdravé vztahy. Každý máme své vlastní tempo hojení. Pro někoho je tato cesta záležitostí měsíců, pro jiného trvá déle. Obě varianty jsou naprosto v pořádku. Respektováním vlastního procesu si dáváme ten nejcennější dar: možnost vyrůst v silnější a moudřejší osobnost.

Rádi vás v Moderní lásce v období po rozpadu vztahu podpoříme. Již 11. 2. pořádáme živý webinář s naší párovou terapeutkou Lenkou Matoušovou na téma Jak zvládnout odmítnutí nebo rozchod. Přihlásit se můžete zde. Pokud potřebujete intenzivnější podporu, rádi vám pomůžeme najít cestu skrze individuální terapii. Napište nám na info@modernilaska.cz.

V Institutu Moderní láska věříme, že všichni se můžeme ve vztazích zlepšovat. Nabízíme psychoterapii pro jednotlivce a páry, osobně i online. Věnujeme se také vzdělávání v seznamování a vztazích.