Umělá inteligence a seznamování

Umělá inteligence a seznamování? Jde to dohromady? Přečtěte si výsledky nejnovějšího výzkumu společnosti Avast. 

Průzkum pro Gen realizovala společnost Dynata v období od 6. do 22. března 2024 na vzorku 1007 dospělých Čechů.

Máte zkušenosti s využíváním umělé inteligence na seznamkách? 

Současní uživatelé online seznamek jsou nakloněni tomu, aby jim s internetovým randěním pomáhala umělá inteligence (AI). Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Avastu, přední značky v oblasti digitální bezpečnosti a ochrany soukromí společnosti Gen™ (NASDAQ: GEN). Většina respondentů uvedla, že by umělou inteligenci využila k zahájení konverzace (33 %) nebo pro vylepšení profilu v seznamovací aplikaci (30 %). Dalších 29 % by uvítalo seznamovací koučink prostřednictvím umělé inteligence. „Tato zjištění navazují na mé zkušenosti z výzkumu i z terapeutické praxe. Lidé často tápou, jak se na seznamce chovat, aby dospěli k osobnímu setkání. Někteří z mých klientů AI během seznamování již používají, ale v současné chvíli její návrhy berou jako inspiraci, než že by se celý proces seznámení dal na umělou inteligenci delegovat,“ říká Markéta Šetinová, psychoterapeutka se zaměřením na seznamování a zakladatelka Institutu Moderní láska.


Online randění má však i svá úskalí, nehledě na využití umělé inteligence. Mezi lednem 2023 a květnem 2024 zablokovaly v Česku antiviry Avast a AVG více než tři miliony romanticky motivovaných útoků. Jen v Praze ve stejném období vzrostl počet zablokovaných útoků více než šestkrát, přičemž nejvíce hrozeb bylo zablokováno v lednu 2024. Spolu s Brnem, Olomoucí a Ostravou tak patří k nejohroženějším městům Česka.⁠⁠ Podle dat z průzkumu Avastu se terčem seznamovacího podvodu někdy v životě stala čtvrtina (24 %) českých uživatelů internetových seznamek. Dalších 33 % se během online seznamování setkalo s tzv. catfishingem, kdy se osoba na internetu vydává za někoho, kým není. „Podvodníci často míří na zranitelné skupiny osob, pro které může být náročnější se seznámit. Jsou to třeba mladí introvertní muži nebo ženy středního věku, které si procházejí rozvodem. Na celosvětových datech vidíme, že online romantické podvody v posledních letech výrazně narůstají,“ dodává Markéta Šetinová.


„Čeští uživatelé seznamek tráví na seznamovacích platformách v průměru přes 5 hodin týdně. Důrazně proto doporučujeme, aby věnovali zvýšenou pozornost tomu, s kým a jak komunikují. Je dobré si ověřit, že dotyčný skutečně existuje a že o sobě mluví pravdu. To lze udělat například prostřednictvím společného videohovoru nebo ověřením profilové fotky pomocí vyhledávání fotek,“ vysvětluje výzkumník hrozeb Avastu Jakub Vávra. „Dobře zvažte také to, co o sobě na sítích sdílíte vy sami. I při online seznamování platí základní pravidlo: buďte pozorní a důvěřujte svým instinktům.“

Umělá inteligence tedy může být užitečným pomocníkem při seznamování, ta hlavní část je ale stejně na vás.

Pár tipů od nás na bezpečné online seznamování:

  • Dávejte si pozor na podvodníky a dbejte na bezpečnost svého profilu i informací, které o sobě sdílíte. 
  • Neklikejte na podezřelé přílohy a odkazy ve zprávách. 
  • Zkuste si před schůzkou ověřit reálnost osoby, se kterou se máte setkat. 
  • Sjednete si schůzku na veřejném místě.

V Institutu Moderní láska věříme, že všichni se můžeme ve vztazích zlepšovat. Nabízíme psychoterapii pro jednotlivce a páry, osobně i online. Věnujeme se také vzdělávání v seznamování a vztazích. Můžete se třeba přidat na webinář Kde se seznámit nebo Skorovztahy: nevyvážená láska. Osobně nás můžete potkat také na skupinovém setkání Hranice či Polyamorie, které se konají každý měsíc.