Fenomén ghosting: Jak narušuje naše duševní zdraví?
Srpen 21, 2023
Ghosting je volba řízená strachem, jež vychází z emocionální nezralosti.
Ghostování je proces, kdy člověk bez vysvětlení ukončí vztah nebo přestane zcela komunikovat – vypaří se tedy jako duch (ghost). Psychologové spojují ghosting s negativními následky nejen pro “vyghostovaného” ale i pro toho, kdo “ghostuje”.
Mezi nejvíce zmiňované následky patří silné pocity odmítnutí, zmatení a nízké sebevědomí. Ghosting se ale bohužel v dnešní době stává stále častějším, zejména díky nárůstu seznamovacích aplikací a užívání sociálních médií.
Co vede lidi k tomu, aby ghostovali ostatní?
- Psycholožka Roy Dubar ve své studii, která zkoumala motivace pro ghostování mezi vysokoškoláky, zmapovala několik rozličných motivů pro ghostování.
-
Někteří účastníci studie přiznali, že ghostují, protože postrádají potřebné komunikační dovednosti. Uvedli, že setkání s danou osobou by vyvolalo emocionální nebo sexuální pocity, kterým by nebyli připraveni čelit.
- Nejvíce zmiňovaným důvodem však byla jednoduše všeobecná nízká míra zájmu o druhého. Druhým nejčastějším důvodem, který uvedlo 45 % studentů, bylo osvobození se z toxický, nezdravých nebo nepříjemných vztahů.
- Jen malá část účastníků studie uvedla, že nechtěli zbytečně ranit pocity druhého. V tomto případě považovali ghosting za více zdvořilý než přímočaré odmítnutí. Data z plošných výzkumů ale uvádí, že obecně je v populaci toto chování považováno za neslušné.
Ghosting narušuje intimitu a sabotuje osobní rozvoj.
- Psycholoterapeut Sean Grove shrnuje několik dopadů ghostingu na mentální zdraví.
-
Emocionální zralost a intimita ve vztazích se mimo jiné pěstují konfrontováním vlastní frustrace a zvládáním konfliktů. Spoléhání se na ghostování místo komunikace konce vztahu přispívá ke ztrátě vztahových dovedností a strachu z intimity.
- Ghosting snižuje emocionální odolnost, jejíž nízká míra často vede k budování křehkých a nestabilních vztahů.
- Ghosting podněcuje pocity viny a studu. Lidé, kteří ghostují, jsou na své chování málokdy hrdí. Nejenže ghosting snižuje sebevědomí, ale také zvyšuje pravděpodobnost příznaků úzkosti a deprese.
- Pokud máte problém s ghostováním a rádi byste přestali, psycholog Sean Grove radí: buďte k sobě i druhým upřímní, analyzujte své pocity a poté je komunikujte, buďte transparentní a nejednejte impulsivně.
V Institutu Moderní láska věříme, že všichni se můžeme ve vztazích zlepšovat. Nabízíme psychoterapii pro jednotlivce a páry. Věnujeme se také vzdělávání v seznamování a vztazích. Můžete se třeba přidat na webinář Kde se seznámit nebo Skorovztahy: nevyvážená láska. Také vás zveme do našeho Kurzu seznamování a randění, kde vás každý měsíc provedeme reflexí jednoho vztahového tématu, od přístupu k seznamování po nároky na partnery.