Fenomén ghosting: Jak narušuje naše duševní zdraví?

Ghosting je volba řízená strachem, jež vychází z emocionální nezralosti.

Ghostování je proces, kdy člověk bez vysvětlení ukončí vztah nebo přestane zcela komunikovat – vypaří se tedy jako duch (ghost). Psychologové spojují ghosting s negativními následky nejen pro “vyghostovaného” ale i pro toho, kdo “ghostuje”.

Mezi nejvíce zmiňované následky patří silné pocity odmítnutí, zmatení a nízké sebevědomí.  Ghosting se ale bohužel v dnešní době stává stále častějším, zejména díky nárůstu seznamovacích aplikací a užívání sociálních médií.

Co vede lidi k tomu, aby ghostovali ostatní? 

  • Psycholožka Roy Dubar ve své studii, která zkoumala motivace pro ghostování mezi vysokoškoláky, zmapovala několik rozličných motivů pro ghostování. 
  • Někteří účastníci studie přiznali, že ghostují, protože postrádají potřebné komunikační dovednosti. Uvedli, že setkání s danou osobou by vyvolalo emocionální nebo sexuální pocity, kterým by nebyli připraveni čelit.

  • Nejvíce zmiňovaným důvodem však byla jednoduše všeobecná nízká míra zájmu o druhého. Druhým nejčastějším důvodem, který uvedlo 45 % studentů, bylo osvobození se z toxický, nezdravých nebo nepříjemných vztahů.
  • Jen malá část účastníků studie uvedla, že nechtěli zbytečně ranit pocity druhého. V tomto případě považovali ghosting za více zdvořilý než přímočaré odmítnutí. Data z plošných výzkumů ale uvádí, že obecně je v populaci toto chování považováno za neslušné.

Ghosting narušuje intimitu a sabotuje osobní rozvoj.

  • Psycholoterapeut Sean Grove shrnuje několik dopadů ghostingu na mentální zdraví.
  • Emocionální zralost a intimita ve vztazích se mimo jiné pěstují konfrontováním vlastní frustrace a zvládáním konfliktů. Spoléhání se na ghostování místo komunikace konce vztahu přispívá ke ztrátě vztahových dovedností a strachu z intimity.

  • Ghosting snižuje emocionální odolnost, jejíž nízká míra často vede k budování křehkých a nestabilních vztahů.
  • Ghosting podněcuje pocity viny a studu. Lidé, kteří ghostují, jsou na své chování málokdy hrdí. Nejenže ghosting snižuje sebevědomí, ale také zvyšuje pravděpodobnost příznaků úzkosti a deprese. 
  • Pokud máte problém s ghostováním a rádi byste přestali, psycholog Sean Grove radí: buďte k sobě i druhým upřímní, analyzujte své pocity a poté je komunikujte, buďte transparentní a nejednejte impulsivně.  

V Institutu Moderní láska věříme, že všichni se můžeme ve vztazích zlepšovat. Nabízíme psychoterapii pro jednotlivce a páry. Věnujeme se také vzdělávání v seznamování a vztazích. Můžete se třeba přidat na webinář Kde se seznámit nebo Skorovztahy: nevyvážená láska. Také vás zveme do našeho Kurzu seznamování a randění, kde vás každý měsíc provedeme reflexí jednoho vztahového tématu, od přístupu k seznamování po nároky na partnery.